Half Marathon 2015 2016-12-28T11:25:32+00:00

Coll Half Marathon Results 2015

Position Name Bib Sex Club Location Time
1 Andrew Lawrence 2 M Morpeth Harriers London 1:12:26
2 Hugh Torry 84 M Serpentine London 1:17:46
3 Simon Barrett 85 M Serpentine RC London 1:18:29
4 Harry Holmes 97 M - East Yorkshire 1:19:31
5 Matthew Young 90 M Team Bath AC Bath 1:21:49
6 Brochan Watts 42 M Clapham Chasers London 1:22:04
7 Andrew Moreton 3 M Kent AC Oxford 1:23:29
8 Alan Heron 115 M Dumbarton AAC Dumbarton 1:24:25
9 Robert John 159 M - Wales 1:25:40
10 Colin Crabbie 58 M Hunters Bog Trotters Edinburgh 1:26:05
11 Terence Coyle 146 M - - 1:26:38
12 Adam Park 79 M - - 1:26:46
13 Chris Burfoot 16 M Barclays London 1:28:34
14 Liam Harkness 89 M - Edinburgh 1:31:53
15 Angela Jones 158 F - Wales 1:32:52
16 Luke Park 63 M - Thornhill, Dumfriesshire 1:35:04
17 Becky Hay 138 M Central AC Stirling 1:35:21
18 James Kellock 28 M Dumfries Running Club Dumfries 1:38:38
19 Alex Wainwright 155 M - Coll 1:39:12
20 Elsie Downham 68 F Bellahouston Road Runners Glasgow 1:39:30
21 Lucy Young 91 F - Bath 1:40:51
22 Dougie Wainwright 72 M - Coll 1:41:49
23 Douglas Luke 130 M - Edinburgh 1:42:23
24 Robin Ruston 143 M Wolds Vets - 1:42:40
25 Hamish Carter 121 M - Barnard Castle 1:42:46
26 Alexander Maclean-Bristol 34 M - Grishipol 1:42:56
26 Peter Williams 65 M - Edinburgh 1:42:56
28 Jim Galbraith 11 M Giffnock North Ayrshire 1:43:08
29 Liam Riggans 136 M - Edinburgh 1:43:20
30 Tom Carter 124 M - Barnard Castle 1:44:07
31 Sam White 18 M Manchester's Over weight Runners Manchester 1:45:02
32 Paul Buckingham 61 M - Kington 1:45:14
33 Rob Wainwright 156 M - Coll 1:46:45
34 David Anderson 53 M - - 1:46:49
35 Charles Gordon 22 M Garscube Harriers Glasgow 1:46:51
36 Gordon Spearing 17 M - Glasgow 1:47:00
37 Calum McKerral 109 M Kilbarchan AAC Houston Renfrewshire 1:47:49
38 Philip Hindmarsh 64 M Stocksfield Striders England 1:49:44
39 Will Carter 125 M - Barnard Castle 1:49:55
40 Liam Perks 112 M - Shieldaig 1:50:36
41 Charlie Craig 117 M - Kilmalcolm 1:50:44
42 Alison Pye 129 F Matlock AC Matlock 1:50:49
43 Donald Histead 127 M - Overtown 1:52:17
44 Malcolm Lochhead 95 M - London 1:53:56
45 Jane Ham 135 F - Edinburgh 1:54:35
46 David Mcauley 30 M - - 1:55:11
47 Alison Hunter 83 F - Perth 1:56:14
48 Heloise Allan 82 F - - 1:56:42
49 Adam Richards 12 M Oban Overweight Runners Oban 1:57:14
50 Ted Baker 26 M Hutton Rudby Harriers North Yorkshire 1:57:27
51 Ben Forbes 56 M - Edinburgh 1:59:28
51 Daryl McCoy 57 M - Edinburgh 1:59:28
53 Mafalda Johnson 145 F - Aberdeenshire 1:59:32
54 Ryan Moffat 137 M - Edinburgh 1:59:43
54 Rachel Silk 94 F - - 1:59:43
56 Graham Parker 13 M PT Kenya 81/82 Kendal 2:00:06
57 Shona Stewart 7 F Harmeny AC Edinburgh 2:00:13
58 Suzanne Moriarty 46 F - Glasgow 2:00:49
59 Fiona Shields 73 F - - 2:00:50
60 Scott Ronald 81 M - Edinburgh 2:01:02
61 Amy Stennett 20 F Veggi Converters Running Club Devizes 2:01:22
62 Ailidh Callander 120 F - Edinburgh 2:01:39
63 Heather Quinn 114 F Jog Scotland Oban Isle of Seil 2:01:49
64 Ciara Drummond 128 F - Fife 2:02:00
65 Helena Porrelli 119 F - Coll 2:02:58
66 Denis Garrity 35 M - Edinburgh 2:03:02
67 Martha Krish 157 F Coll - 2:03:09
68 David Lane 40 M - - 2:03:22
69 Marta Coll 110 F - Barcelona 2:04:38
70 Glen Spearing 15 M - - 2:05:32
71 Margaret Sinclair 9 F Campbeltown Running Club Kintyre 2:06:10
72 Hugh Carter 122 M - Barnard Castle 2:07:09
73 Archibald Park 52 M - - 2:08:17
74 Robert Semple 10 M Campbeltown Running Club Kintyre 2:08:19
75 Derek Stewart 8 M Harmeny AC Edinburgh 2:09:11
76 Jason Brooker 32 M Stocksfield Striders Northumberland 2:09:16
77 Chris Holuj 116 M - Buckingham 2:09:47
78 Henry Cartwright 33 M - London 2:10:35
79 Tom Baker 27 M Hutton Rudby Harriers North Yorkshire 2:11:52
80 Fiora Mcfarlane 45 F Bellahouston Road Runners - 2:12:16
81 Fraser Murray 5 M - Edinburgh 2:14:02
81 Joan Park 51 F - - 2:14:02
83 Harriet Moreton 4 F Recently married regret 2:15:17
84 Lynda Bennett 25 F - - 2:17:37
84 Stephen Southall 111 M - Nottingham 2:17:37
86 Mark Russell 69 M Stocksfield Striders Northumberland 2:17:59
87 Flora Lewis 96 F - Coll 2:20:03
87 Rosie MacGill 148 F - Edinburgh 2:20:03
89 Susan Dunbar 144 F - Aberdeenshire 2:21:19
90 Caroline Larkman 39 F - - 2:23:54
91 Graeme Sproat 48 M - Kirkintilloch 2:24:02
92 Olivia White 19 F Born to Bake Manchester 2:24:33
93 Sean Stennett 21 M Slender Buttocks Running Club Devizes 2:24:34
94 Michael Kelly 50 M - Inverness 2:25:39
95 Jim Mortimer 43 M - Glasgow 2:25:53
96 Jenny Stewart 37 F Ryton Tri Northumberland 2:29:21
97 Elizabeth Cowan 86 F - Warrington 2:32:52
98 John Irvine 99 M Haldol Harriers - 2:38:24
99 Jane-marie Strang 100 F Haldol Harriers Edinburgh 2:38:26
100 James Lally 23 M - - 2:48:25
101 Abbi Mason 149 F Cool Gang Camas 2:49:41
101 Lynsey Semple 150 F Cool Gang Camas 2:49:41
103 Nicola Crowe 71 F Perth Road Runners Perth 2:58:37
103 Katharine Russell 70 F Stocksfield Striders Northumberland 2:58:37
105 Rhiannon Mcintyre 36 F - Beauly 3:10:08